Αποστολέας Θέμα: Φίδι δάγκωσε καθηγήτρια στο Κιλκίς ...  (Αναγνώστηκε 2858 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasmakk

• Senior Member
  • *
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • Φύλο: Άντρας
Ρίξτε μια ματιά σε αυτό και πείτε μου τη γνώμη σας ...

http://www.protothema.gr/greece/article/290483/fidi-dagose-kathigitria-sto-kilkis-/

Το γνωρίζατε αυτό?

Λογικά θα πρέπει να το πάτησε.
Ξέρω ότι ο Σαπίτης μπορεί  να γίνει επιθετικός και να κινηθεί προς το μέρος σου για να σε δαγκώσει, αλλά μόνο αν δεν έχει τρόπο διαφυγής από πουθενά και αφού έχει εξαντλήσει πρώτα τα περιθώρια εκφοβισμού που διαθέτει (σήκωμα του κεφασλιού, φούσκωμα κοκ...)
Τώρα στο προαύλιο που είναι ανοιχτός χώρος και με το φίδι να είναι λαφιάτης ... δε ξέρω αν είναι όπως ακριβώς τα λέει ο δημοσιογράφος. Ακόμα κι ο λαφιάτης του Ασκληπιού δεν είμαι σίγουρος ότι συμπεριφέρεται έτσι...

Εσείς τι λέτε?

Vas
Δεν υπάρχει "καλό" ή "κακό" ζώο. Ο άνθρωπος αποτελεί τη μόνη εξαίρεση!

Αποσυνδεδεμένος Gregory

• Regular Member
  • *
  • Τόπος: Κοζάνη
Απ: Φίδι δάγκωσε καθηγήτρια στο Κιλκίς ...
« Απάντηση #1 στις: 05-07-13, 17:05:39 »
Η καθηγητρια δεν δεχτηκε επιθεση :thdown:Το φιδι προφανως αμυνθηκε αφου η καθηγητρια μαλλον το πατησε.

Αποσυνδεδεμένος Herpetofauna.gr

• Administrator
    • Herpetofauna of Greece
« Απάντηση #2 στις: 06-07-13, 21:39:33 »
Υπερβολικό το άρθρο. Δεν πονάει τόσο πολύ ένα τέτοιο δάγκωμα ώστε να ουρλιάξει κανείς. Φυσικά και δεν επιτέθηκε το ζώο απλά πατήθηκε και αμύνθηκε. Το ότι τυλίχτηκε είναι φυσιολογική συμπεριφορά όταν ένα φίδι πατιέται και νιώθει φρικτούς πόνους καθώς συνθλίβεται το σώμα του από το βάρος ενός ανθρώπου, όπως και το δάγκωμα. Θα μπορούσε να είναι οποιοδήποτε είδος. Υπό αυτές τις συνθήκες όλα τα είδη φιδιού (και όχι μόνο) δαγκώνουν.

Αποσυνδεδεμένος pantote

• Member
  • *
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #3 στις: 07-07-13, 22:40:34 »
Μάλλον ούρλιαξε από ΦΟΒΟ και όχι από πόνο. Νομίζω πως το τσίμπημα μιας σφήγκας πονάει περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος Herpetofauna.gr

• Administrator
    • Herpetofauna of Greece
« Απάντηση #4 στις: 08-07-13, 02:57:52 »
πολύ περισσότερο, δεν συγκρίνεται.