Αποστολέας Θέμα: Χελωνες ξηρας στην Κυπρο  (Αναγνώστηκε 9283 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vintage13

• Member
  • *
Χελωνες ξηρας στην Κυπρο
« στις: 14-08-13, 19:31:05 »
Γειά σας παιδιά.

Εχω μια ερωτηση που μπορει να θεωρησετε ανοητη.

Ποσο ανηθικο η/και παρανομο ειναι να προσπαθησει καποιος να ξεκινησει μια "ενεση" ειδους σε εναν τοπο που δεν υπαρχει το συγκεκριμενο ζωο? 

Στην Κυπρο δεν υπαρχουν αγριες χελωνες, αν και στο Κυπριακο δασος θα μπορουσε ανετα να επιζησει αφου μοιαζει παρα πολυ με το κλιμα της Ελλαδας. Εχω 2 χελωνες που ηρθαν στην κατοχη μου απο σποντα. Οι συνθηκες διαβιωσης τους ειναι ιδανικες, εχουν μπολικο χωρο σε ενα περιβολι πανω στο χωριο και κυκλοφορουν ανενόχλητες και τις ταιζουμε οτι χρειαζονται, αλλα και βρισκουν αγριοχορτα που τρωνε.

Δεν θελω να τις πολλαπλασιασω για εμποριο αλλα θα ηθελα να αφησω λιγες ελευθερες για να γινει μερος της κυπριακης πανιδας. Ξερω οτι το Τμημα Δασων εφερε πλυθησμο ελαφιων παλια για τον ιδιο λογο.

Ονειρο θερινης νυκτος?

Αποσυνδεδεμένος vasmakk

• Senior Member
  • *
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χελωνες ξηρας στην Κυπρο
« Απάντηση #1 στις: 15-08-13, 11:09:06 »
Γεια σου κι από εμένα...
Η ερώτηση σου δεν είναι καθόλου ανόητη! ;)

Για ανήθικο ή παράνομο δεν ξέρω, αλλά πάντως είναι γενικά επικίνδυνο να εισάγουμε σε μια περιοχή κάποιο είδος που δεν υπάρχει, αφού αυτό μπορεί να αποδειχθεί καταστροφικό για το οικοσύστημα της περιοχής απειλώντας άλλα είδη!

Βέβαια εσύ μιλάς για χελώνα, που είναι φυτοφάγο, δεν έχει πολλούς φυσικούς εχθρούς, και δεν απειλεί άλλα είδη...

Δεν μπορώ να σου πω αν είναι ασφαλές ή αν πρέπει να το κάνεις. Μια πιο υπεύθυνη απάντηση μπορεί να σου δώσει ο Ηλίας πάνω σε αυτό. Η ιδέα σου να εμπλουτίσεις την πανίδα της περιοχής σου είναι καλή πάντως, αλλά τέτοιες ενέργειες θα πρέπει να γίνονται πάντα με τη συμβουλή των ειδικών και με κατάλληλες άδειες - υποθέτω - από τις αρμόδιες αρχές! (...αν τελικά υπάρχει η ανάγκη για κάτι τέτοιο)

Μερικές απορίες που έχω:
Πρόκειται για χελώνες που συναντάμε στην Ελλάδα ή για κάποιο ξένο είδος?
Οι χελώνες σου είναι αρσενική και θηλυκή? Υπάρχει δηλαδή η δυνατότητα αναπαραγωγής?

Δεν υπάρχει "καλό" ή "κακό" ζώο. Ο άνθρωπος αποτελεί τη μόνη εξαίρεση!

Αποσυνδεδεμένος Herpetofauna.gr

• Administrator
    • Herpetofauna of Greece
« Απάντηση #2 στις: 16-08-13, 14:22:27 »
Γεια σου vintage13, καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Η ιδέα "εμπλουτισμού" μιας περιοχής με νέα είδη δεν είναι καθόλου καλή (και μάλιστα ούτε ηθική, ούτε νόμιμη). Δεν έχει καμία σημασία αν το είδος πρόκειται για χορτοφάγο ή όχι, αν πρόκειται για χελώνα ή κάτι άλλο. Το ποιες μπορει να είναι οι επιπτώσεις στο οικοσύστημα που εισάγεται ένα είδος δεν μπορούν να είναι απόλυτα προβλέψιμες. Η σύσταση ενός οικοσυστήματος είναι συγκεκριμένη σε κάθε περιοχή για κάποιο λόγο και εμείς πρέπει να προσπαθούμε να την διατηρήσουμε έτσι όσο το δυνατόν και όχι να κάνουμε πειράματα πάνω σε αυτήν. Δεν γνωρίζω κανένα τέτοιο εγχείρημα που να μην είχε αρνητικές επιπτώσεις στο τέλος, είτε σε μέρος της πανίδας, είτε της χλωρίδας. Ειδικά στα νησιά πρέπει να είμαστε ακόμα πιο προσεκτικοί. Επιβάλλεται λοιπόν οι συγκεκριμένες χελώνες να μείνουν περιορισμένες για πάντα και να αποφευχθεί η αναπαραγωγή τους.

Αποσυνδεδεμένος vasmakk

• Senior Member
  • *
« Απάντηση #3 στις: 17-08-13, 14:07:56 »
Γεια σου Ηλία

Όταν έγραψα ότι η ιδέα του φίλου μας είναι καλή, εννοούσα την ευγενή πρόθεση του και μόνο.
Θέλω να είμαι σαφής σε αυτό, ώστε να μη παρεξηγηθώ ;)

Σε καμία περίπτωση δεν ενθαρύνω την πραγματοποίηση μιας τέτοιας ιδέας, ιδιαίτερα όταν δεν είμαστε σίγουροι για το τι κάνουμε.
Είμαι της άποψης, "αν δεν ξέρουμε, ή δεν είμαστε σίγουροι... ρωτάμε και δεν βιαζόμαστε να κάνουμε."
Γι αυτό άλλωστε ζήτησα τη γνώμη σου, που γνωρίζεις αυτά τα θέματα, ώστε ο φίλος μας να περιμένει... και να μη προχωρήσει σε αυτό που σκέφτεται, χωρίς προηγουμένως να διαβάσει αυτά που θα του πεις.

Όσον αφορά τις παρεμβάσεις σε οικοσυστήματα, έχω υπόψη μου κάποιες, που ήταν υπό μελέτη να γίνουν - δεν ξέρω τελικά άν έγιναν ή όχι - με σκοπό να διασωθούν απειλούμενα - λόγω της ανθρώπινης δραστηριότητας - είδη (όπως π.χ. κοράλια).
Επομένως γενικά μιλώντας πιστεύω ότι θα πρέπει να γίνονται παρεμβάσεις σε οικοσυστήματα, αλλά από ειδικούς και όχι από τον καθένα μας, και στο βαθμό που οι μακροπρόθεσμες συνέπειες να είναι τελικά προς το καλύτερο. Διαφορετικά με την παραφροσύνη που μας χαρακτηρίζει, κινδυνεύουμε μελλοντικά να βλέπουμε τα ζωάκια σε φιλμ και φωτογραφίες. Και να νοσταλγούμε με μελαγχολία, το παρελθόν.
Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος!!!

Βέβαια η απουσία της χελώνας από την Κύπρο πολύ πιθανό να μην οφείλεται στον άνθρωπο, αλλά να πρόκειται για ένα οικοσύστημα που απλά έχει βρει την ισορροπία του. Καλύτερα λοιπόν να μη κάνουμε πειράματα και να το αφήσουμε στην ησυχία του. Συμφωνώ μαζί σου :ok:

• Member
  • *
« Απάντηση #4 στις: 03-09-13, 12:51:40 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. Προφανως και δεν εχω κακο σκοπο.

Εχω καποιους φιλους στο Κινημα Οικολογων στην Κυπρο, θα το προσπαθησουμε μεσω του τμηματος Δασων και με συμμετοχη επιστημονων και αν ειναι εφικτο γιατι οχι.

• Administrator
    • Herpetofauna of Greece
« Απάντηση #5 στις: 03-09-13, 15:13:14 »
καλησπέρα vintage13
Δεν ξέρω αν διάβασες καλά τα παραπάνω μηνύματα (η απάντησή σου με μπέρδεψε λίγο!) αλλά το ξανατονίζω: δεν είναι καθόλου καλή ιδέα η εισαγωγή ξένων ειδών σε ένα οικοσύστημα και τέτοιες αποφάσεις δεν πρέπει να παίρνονται από κανένα κίνημα. Μπορεί οι προθέσεις να είναι καλές αλλά στην πραγματικότητα μόνο καλό δεν θα γίνει σε μια τέτοια κίνηση. Αν θέλεις να συμβουλευτείς κάποιους επιστήμονες πάνω στο θέμα αυτοί πρέπει να είναι βιολόγοι με αντικείμενο το περιβάλλον και όχι απλά φυσιολατρικές οργανώσεις.

Αποσυνδεδεμένος vasmakk

• Senior Member
  • *
« Απάντηση #6 στις: 03-09-13, 15:19:06 »
...  τέτοιες αποφάσεις δεν πρέπει να παίρνονται από κανένα κίνημα... Αν θέλεις να συμβουλευτείς κάποιους επιστήμονες πάνω στο θέμα αυτοί πρέπει να είναι βιολόγοι με αντικείμενο το περιβάλλον και όχι απλά φυσιολατρικές οργανώσεις.

Πολύ, πολύ, σωστά!  :ok: :ok: :ok:

• Member
  • *
« Απάντηση #7 στις: 04-09-13, 14:13:04 »
καλησπέρα vintage13
Δεν ξέρω αν διάβασες καλά τα παραπάνω μηνύματα (η απάντησή σου με μπέρδεψε λίγο!) αλλά το ξανατονίζω: δεν είναι καθόλου καλή ιδέα η εισαγωγή ξένων ειδών σε ένα οικοσύστημα και τέτοιες αποφάσεις δεν πρέπει να παίρνονται από κανένα κίνημα. Μπορεί οι προθέσεις να είναι καλές αλλά στην πραγματικότητα μόνο καλό δεν θα γίνει σε μια τέτοια κίνηση. Αν θέλεις να συμβουλευτείς κάποιους επιστήμονες πάνω στο θέμα αυτοί πρέπει να είναι βιολόγοι με αντικείμενο το περιβάλλον και όχι απλά φυσιολατρικές οργανώσεις.

Εννοειτε, παιδια. Αν ειναι να κανουμε κακο αντι για καλο τοτε βραστο. Αυτο που εννοουσα ειναι οτι θα ριξουμε την ιδεα στο Τμημα Δασων στο οποιο εργοδοτουνται Βιολογοι, υδροβιολογοι κλπ. Εννοειτε δεν θα κανω τιποτα απο μονος μου, ειδικα οταν ειναι τοσο ριψοκινδυνο οσο λετε.

Απλα, επειδη ξερω οτι εφεραν στην Κυπρο πλυθησμο ελαφιων, αγριογουρουνων, ακομα και αλεπουδων με στοχο τον εμπλουτισμο της πανιδας. Οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω ομως δεν βγηκε παντα σε καλο. Τα ελαφια ειναι σε ενα τεραστιο ελεγχομενο παρκο γιατι δεν μπορουσαν να συνυπαρξουν με τα κυπριακα αγρινα (κατι σαν τα κρι κρι). Οι αλεπουδες αρχισαν να απειλουν τις κυπριακες... Τα αγριογουρουνα νομιζω ειναι ελευθερα. Οπως και να εχει, ευχαριστω για τις συμβουλες και να ειστε σιγουροι οτι δεν θα κανω καμια βλακεια. :)

• Member
  • *
« Απάντηση #8 στις: 04-09-13, 14:15:23 »
P.s το Κινημα Οικολογων ειναι κομμα στην Βουλη οχι φυσιολατρικος ομιλος.  Καλως η κακως. :) Λιγο γραφικοι, αλλα εχουν καλο σκοπο.

• Administrator
    • Herpetofauna of Greece
« Απάντηση #9 στις: 04-09-13, 14:54:13 »
Ο καλός σκοπός δεν είναι αρκετός, χρειάζονται και γνώσεις.   ;)
Έχουν γίνει στο παρελθόν εισαγωγές ξενικών ειδών σε πολλές περιοχές της Ελλάδας (δεν γνώριζα για την Κύπρο), πολύ κακώς! Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε σήμερα.