Αποστολέας Θέμα: τι φιδι ειναι αυτο;  (Αναγνώστηκε 6341 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος margarita

• Member
  • *
τι φιδι ειναι αυτο;
« στις: 15-05-10, 16:27:22 »
καλησπερα σας,
θα ηθελα την βοηθεια σας, σημερα το πρωι ειδα στον κηπο του σπιτιου μου ενα φιδι που μου μοιαζει με Λαφιατη αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρη. Αν μπορειτε να μου πειτε τι ειδος ειναι και αν ειναι επικινδυνο αφου στον κηπο μας περναμε το μεγαλυτερο μερος της μερας μας μεχρι αργα το βραδυ και εκει παιζει και η 17 μηνων κορη μας .
.
Ελπιζω οι φωτογραφιες να σας βοηθησουν στην αναγνωριση (εκανα ο,τι καλυτερο μπορουσα)
Σας ευχαριστω θερμα 
Μαργαριτα

Αποσυνδεδεμένος Herpetofauna.gr

• Administrator
    • Herpetofauna of Greece
Απ: τι φιδι ειναι αυτο;
« Απάντηση #1 στις: 15-05-10, 16:32:06 »
Καλησπέρα Μαργαρίτα και καλώς ήρθες στο φόρουμ  :).
Ναι, σωστά αναγνώρισες, πρόκειται για Λαφιάτη - Elaphe quatuorlineata και είναι εντελώς ακίνδυνο φίδι, δεν υπάρχει λόγος να το φοβάστε καθόλου.

Αν θέλεις πες μου σε ποιον νομό μένεις για να σου πω αν υπάρχουν επικίνδυνα φίδια εκεί και ποια.

• Member
  • *
αλλο ενα κατοικιδιο λοιπον...
« Απάντηση #2 στις: 15-05-10, 16:48:28 »
Σας ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση, μπορεσα να το αναγνωρισω χαρη στην πολυ καλη ιστοσελιδα σας.
Μενουμε εντος νομου Αττικης, κοντα στα *****. Κοντα στο σπιτι μας υπαρχει ενα πευκοδασος και βλεπουμε συχνα χελωνες.
Οπως ειπα, φοβηθηκα πιο πολυ για την κορη μας, αφου θελουμε να ειναι σε επαφη με τη φυση και οχι κλεισμενη μεσα στο σπιτι.
Θα μπορουσαμε να αναγνωρισουμε αν ειναι αρσενικο ή θηλυκο ώστε να το βαφτισουμε  αναλογα;  
Επισης, χρειαζεται να του εξασφαλισουμε κατι "για να κανουμε την διαμονη του πιο ευχαριστη" οπως για παραδειγμα νερο ;
Σας ευχαριστω και συγχαρητηρια για την πολυ καλη δουλεια σας.
φιλικα
Μαργαριτα  

• Administrator
    • Herpetofauna of Greece
« Απάντηση #3 στις: 15-05-10, 17:08:38 »
Μαργαρίτα συγχώνευσα τα θέματα και έσβησα την περιοχή που ανέφερες για να μην χρησιμοποιηθεί η πληροφορία από επιτήδειους παράνομους συλλέκτες ζώων  ;)

Στην Αττική λοιπόν το μόνο φίδι που θεωρείτε επικίνδυνο σε περίπτωση που δαγκώσει είναι η Οχιά - Vipera ammodytes. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσέχουμε που παίζουν τα παιδιά, να μην παίζουν μέσα σε χόρτα ή σε πετρώδες πεδίο όπως ξηρολιθιές κτλ και να έχουμε πάντα το νου μας. Το παιδί φυσικά και πρέπει να έρχεται σε επαφή με την φύση αλλά πάντα υπό την επίβλεψη του γονέα  ;)

Από τις φωτογραφίες δεν μπορώ να διακρίνω το φύλο του φιδιού δυστυχώς, έτσι αφήνω στην κρίση σας την επιλογή ονόματος  ;D

Δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι για το φίδι, το πιο πιθανό άλλωστε είναι να μην το ξαναδείτε. Ίσως ένα μπολάκι νερού όμως να τον/την βοηθούσε μετά από αρκετές ξηρές και χωρίς τροφή ημέρες  :)

• Member
  • *
« Απάντηση #4 στις: 15-05-10, 17:19:47 »
Ευχαριστω τοσο για τις πληροφοριες, οσο και για την αποκρυψη των στοιχειων :ok:
Δυστυχως οι ανθρωποι ειναι πιο επικινδυνοι απο τα φιδια.
Οσο για το ονομα,  θα προσπαθησουμε για κατι πιο πρωτοτυπο απο το κλασσικό Διαμαντης.
φιλικα
Μαργαριτα

• Administrator
    • Herpetofauna of Greece
« Απάντηση #5 στις: 15-05-10, 17:22:35 »
Είμαι περίεργος για το αν θα ξανασυναντηθείτε, περιμένω νέα λοιπόν για την επόμενη αντάμωση αλλά και για το όνομα! ;D

• Member
  • *
γιατι οχι...
« Απάντηση #6 στις: 15-05-10, 18:10:58 »
γιατι οχι, αρκει να μην εχει κουβαλησει καμια φιλεναδα οχια ;)
θα ειμαστε σε επαφη
Μ